SLOŽENÍ MARSEILLSKÉHO MÝDLA

AUTENTICKÉ MARSEILLSKÉ MÝDLO

Marseillské mýdlo je veřejným vlastnictvím a název samotný tak nelze ochránit: bohužel až 95 % takzvaných „marseillských“ mýdel se tedy ve skutečnosti nevyrábí v Marseille, často dokonce ani ve Francii.
Naše továrna na mýdlo proto založila spolu s dalšími továrnami v marseillském regionu „L’Union des Professionnels du Savon de Marseille“, v překladu Unie mýdlařských profesionálů marseillského mýdla, aby podpořila toto jedinečné řemeslo našich předků. Vytvořili jsme logo, které Vám zaručí kvalitní mýdlo vyrobené podle zásad stanovených Colbertovým ediktem.

Logo vyražené na našich mýdlech a obalech zaručuje, že původ, proces a složení mýdel odpovídá marseillskému mýdlu tak, jak bylo vždy historicky vyráběno. Pro výrobu tradičního marseillského mýdla musí být splněno několik kritérií:

Zeměpisný původ: oblast Marseille

Výroba v kotlích podle marseillského postupu v 5 krocích

Složení výhradně z rostlinných olejů a bez konzervantů, barviv, parfemací a živočišných tuků.

Další informace o sdružení UPSM najdete na webové stránce: www.label-savon-de-marseille.fr

Kostky olivového marseillského mýdla s podkovou na dřevěné stoličce


ROSTLINNÉ OLEJE

Při výrobě marseillského mýdla je složení klíčovým prvkem, který zajišťuje všechny vlastnosti a účinnost mýdla. Autentické marseillské mýdlo musí být vyrobené výhradně z rostlinných olejů, nikoliv z živočišných tuků. Pravé marseillské mýdlo se skládá pouze ze 4 druhů ingrediencí: z rostlinných olejů, vody, mořské soli a sody, která je původcem zmýdelnění. U každé výroby mýdla v naší laboratoři provádíme dvojitou kontrolu, abychom Vám zaručili kvalitní mýdla, která tato kritéria pečlivě splňují. Nejvíce používané rostlinné oleje pro výrobu marseillského mýdla jsou olivový olej, palmový olej a kokosový olej.

OLIVOVÝ OLEJ

Z historického hlediska se v marseillských mýdlech používal olivový olej díky své geografické blízkosti. Mýdlárny odjakživa používaly olej z olivových pokrutin z druhého lisování oliv; první lisování sloužilo k zásobování potravinářského průmyslu. Tento olej dává našim mýdlům zelenou nebo hnědou barvu, v závislosti na specifické sklizni olivového oleje. Je to právě olivový olej, který dává marseillskému mýdlu velmi charakteristickou vůni, která je o to silnější, čím vyší je procento olivového oleje. 

KOKOSOVÝ OLEJ

Naše olivová mýdla obsahují v průměru 30% kokosového oleje. Používá se pro své pěnivé vlastnosti a má také vliv na ztuhnutí mýdla.

PALMOVÝ OLEJ

Palmový olej a palmojádrový olej jsou dva oleje používané v rostlinném marseillském mýdle. Palmový olej se využívá již více než 200 let a byl dovážen z francouzských kolonií. Dodává rostlinnému mýdlu nejen svou béžovou barvu, ale vylepšuje jeho konzistenci pro praktické používání.

Palmový olej vzbuzuje určitou polemiku, proto bychom Vám chtěli poskytnout některá fakta. Palma olejná je afrického původu. V roce 1830, Holanďané vysadili tento strom v jihovýchodní Asii. Okolo roku 1900 začali olej využívat jak Angličané, tak Nizozemci. V 60. letech poptávka vzrostla natolik, že od 90. letech má zásadní dopad na životní prostředí. Podle studie z roku 2015, tato zvýšená poptávka po palmovém oleji zásobuje v Evropě zemědělsko-potravinářský průmysl (42 %), biopaliva (37 %), průmyslová paliva (11 %), krmiva pro zvířata (7 %) a oleochemické látky (3 %) (maziva, svíčky, kosmetika…) 

Marseillské mýdlo mělo přitom opačný osud. Po druhé světové válce, se vzestupem pracích prášků, se mýdlárny postupně zavíraly. Dnes z těch tradičních zbývají pouze čtyři. Nárůst poptávky a nadměrná spotřeba palmového oleje od 60. let proto nepochází z výroby autentického marseillského mýdla.

Vzhledem k tomu, že si plně uvědomujeme, že ve veřejném mínění existuje velké množství pochybností o jeho dopadu na životní prostředí, a přestože se to týká především průmyslu biopaliv a potravinářského průmyslu, rádi bychom Vás informovali, že použitý palmový a palmojádrový olej jsou oleje označené značkou RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil).

 EXTRA ČISTÝ 72% OLEJ

Naše mýdlo se skládá z minimálně 72 % účinných látek (mastných kyselin) vyrobených z oleje nebo olejových extraktů a maximálně z 28 % vody.

Zmínka „EXTRA PUR 72% D’HUILE“ byla vyvinuta v roce 1906, aby zaručila kvalitu mýdla. V minulosti totiž mýdlo po dlouhou dobu obsahovalo 60 % mastných kyselin, což mělo za následek, že bylo mýdla méně a rychleji se spotřebovalo. Po důkladném zkoumání procesu zmýdelnění byly právě v roce 1906 provedeny úpravy marseillského postupu, při kterých bylo zvýšeno procento  (72%) mastných kyselin v mýdle. Tím je možné získat jednobarevné mýdlo, které vytváří krásnou pěnu.